Meslek Lisesi Memleket Meselesi
 
Kaymakamımız Sayın Oğuzhan BİNGÖL, 26 Mart 2019 tarihinde ilçemiz  Meslek Lisesi ve Ortaokul müdürleriyle “Meslek Liselerine Yönlendirme ve İstihdam Planı” konulu toplantı gerçekleştirdi.
 
İlimize Yapılan Yatırımlardan Yüksek Düzeyde Yararlanmalıyız!
Kaymakam Bingöl; ilimize enerji ve petrokimya alanlarında yapılacak yatırımları ilçemiz meslek liseleri için fırsata çevirmemiz gerektiğini belirtti. İleriye yönelik olarak devletimizin yapacağı yatırımlarda ihtiyaç duyacağı alanlarda kalifiye eleman yetiştirmemiz gerektiğini belirtti.
 
Meslek Liseleri İçin Hedef Belli
Meslek liselerimizin, 1506 olan mevcut 9. Sınıf öğrenci sayısını 2019-2020 eğitim öğretim yılı başında 2000 öğrenci hedefi koyması gerektiğini belirten Kaymakamımız; “Meslek liselerinin üreten ve işlevsel olması memleketimizin gelişimine büyük katkılar sağlayacaktır.” dedi.
 
Kaç Öğrencinin Üniversiteye Yerleştiği Değil Matematik Ortalamasının Ne Kadar Arttığı Önceliğimizdir.
İlçemizin potansiyelinin başarı oranı yüksek üniversitelere yönlendirilmesi gerektiğini belirten Kaymakamımız; üniversiteye yerleştirilen öğrenci sayısından ziyade toplam başarının arttırılması için ders ortalamalarının arttırılmasının ana eksen olması gerektiğini belirtti.
 
Üreten Meslek Liseleri
Kaymakam Bingöl; “Gittiğimiz okullarda atölyeleri atıl olan, üretmeyen okullar görmek istemiyoruz.  Üreten, gelişime açık ve istihdam odaklı atölyeler amaca hizmet edebilir.” dedi.
 
Okul Sanayi İşbirliği
Okullarımızın sanayi ve işletmelerle sürekli irtibat ve işbirliği halinde olması gerektiğini belirten Kaymakamımız, “Öğrencimiz mezun olduğu andan itibaren istihdam için gerekli yeterliliğe haiz olmalıdır.” Dedi.
 
Meslek Liselerimizin Ortaokullarda Tanıtımı Önemli
Meslek liselerinin 2018-2019 eğitim öğretim yılı sonuna kadar kendi bölgesindeki ortaokullarda tanıtım faaliyeti yapması gerektiğini salık veren Kaymakamımız, ortaokul müdürlerinin de ev sahipliği konusunda gereken hassasiyeti göstermesini gerektiğini belirtti.
 
Okul Müdürlerinin taleplerini ve önerilerini istişare eden Kaymakamımız, “Meslek Lisesi Memleket Meselesi” anlayışıyla hareket etmemiz gerektiğini belirterek toplantıyı sonlandırdı.