Rehber Öğretmenler Bir Öğretmenden Ötesidir!
 
Kaymakam Bingöl, 25-27 Şubat 2019 tarihlerinde ilçemizde görevli 198 Rehber Öğretmenle “İlçe Rehberlik Hizmetlerinin Niteliğinin Geliştirilmesi” başlıklı toplantı yaptı. Toplantılar Yüreğir Rehberlik ve Araştırma Merkezi konferans salonunda yapıldı.
 
Temel İlkemiz, Önleyici Rehberlik Hizmetleri
 
Rehber öğretmenlerin temel çalışma prensibinin “Önleyici Rehberlik Hizmetleri” olması gerektiğini vurgulayan Kaymakamımız, Öğrencilerin mahremiyetine saygı duyarak çalışan bir rehber öğretmenin, okulda bir çekim merkezi olacağını belirtti.
Rehber öğretmenlerin, rehberliğin temel ilkelerinden taviz vermeksizin görevlerini ifa etmeleri gerektiğini, bu anlamda okullarında ihtiyaç duydukları desteğin bizzat kendisinin takibiyle sağlanacağını belirten Kaymakamımız, okul idarecilerinin de üstüne düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini vurguladı.
 
Ertelemek Gibi Bir Lüksünüz Yoktur!
 
“Sizler, diğer öğretmenlerin günlük rutini dışında olan, öğrencilerin telafi edilemeyecek sorunlarıyla ilgilenmektesiniz. Hiçbir öğrenciyi ertelemek gibi bir lüksünüz yoktur. Sizlerden beklentimiz okulunuzda bulunan tüm öğrencileri tanıyor olmanızdır.
 
Yıl Sonuna Kadar Tüm Öğrencilerinizle Görüşmeniz İlk Hedefinizdir!
 
Kaymakamımız; “Kendinize yıl sonuna kadar okulunuzda bulunan tüm öğrencilerle görüşme yapma gibi bir hedef koymanızı bekliyoruz.  ‘Başarı Tespit ve Arttırma Projesi’ konusunda sizlerin varlığı kilit bir durum arz etmektedir. Bu anlamda projemize sahip çıkmanızı ve yeni projelerle bize gelmenizi bekliyoruz. Okuluna, mahallesine, ilçesine duyarlı; kendi alanıyla ilgili sorunların çözümünde atak bir rehber öğretmen tavrı bekliyorum.” dedi.
 
Mesleğinizin Kimlik Sorununu Siz Çözeceksiniz!
 
“Rehber Öğretmen mi? Psikolog mu? Psikolojik Danışman ve Rehber Öğretmen mi? soruların sorulması sizin alanınızdaki mesleki kimlik sorununun aşılamamasından kaynaklanmaktadır.” diyen Kaymakam Bingöl, bu konumun netleşmesinde üst idareciler kadar rehber öğretmenlerin de tutumunun belirleyici olduğunu kaydetti.
 
Okuldaki Varlık Sebebinizi Birlikte Perçinleyeceğiz!
 
“Bizler sizin okulunuzdaki varlık sebebinizi perçinleyeceğiz ama sizler de yönetmeliğe sığınarak elini taşın altına koymaktan çekinenlerden olmayacaksınız.” diyen Kaymakam Bingöl, rehberlik servisi olmayan 3 okulun ivedilikle rehberlik servisine sahip olacağının taahhüdünü verdi.